KSÜ Logo

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin TATAR Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım ve beraberindeki heyet tarafından karşılandı.-14.02.2024

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin TATAR, Kahramanmaraş ziyareti kapsamında, Kahramanmaraş kurtuluş yıl dönümü etkinliklerine katıldı. Kurtuluş Haftası etkinlikleri töreni ardından “Son Gelişmeler Çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Önemi” konulu konferansı vermek üzere Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesine (KSÜ) konuk oldu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KSÜ ziyaretinde Rektör Prof. Dr. Alptekin Yasım ve beraberindeki heyet tarafından karşılandı.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda 65. Hükümet Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, il protokolü, personeller, Kıbrıs gazileri ve öğrenciler ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin tarihine, coğrafi ve jeopolitik konumu ile 1974 Kıbrıs Barış Harekâtına, dair önemli bilgiler aktardı.Konferansın ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a fahri doktora vermek üzere kürsüye gelen KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım “Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yılında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı Üniversitemizde görmek çok anlamlı ve bir o kadar da gurur verici. KSÜ Senatosu olarak geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a KKTC için vermiş olduğu mücadelelerden dolayı fahri doktora ünvanı vermek üzere karar almıştık. Ancak meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri nedeniyle bu anlamlı güne kısmet oldu.” dedi.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım’dan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler alanında fahri doktora belgesini alan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar “Bir kez daha sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunar, şahsıma layık gördükleri fahri doktora ünvanı için üniversite yönetimine tekraren kalbi şükranlarımı arz ederim.” dedi.

“Son Gelişmeler Çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Önemi” konulu konferans, fahri doktora tevdi töreni akabinde günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

SAYILARLA ÜNİVERSİTEMİZ

37744

Öğrenci

98928

Mezun

1272

Akademik Personel

1256

İdari Personel

272

Aktif Program

30

Öğretim Elemanı Başına Öğrenci

157869

Kütüphane Kaynağı